Środek przeciwko siniźnie

Sinizna i pleśnienie drewna

       Sinizna jest najliczniej występującym zjawiskiem wgłębnego barwienia drewna przez grzyby, zaliczanym do szerokiej grupy tzw. Barwic. Pozyskane z lasu drewno okrągłe lub świeżo wyprodukowana tarcica, a niekiedy także drewno konstrukcyjne w budynkach ulegają porażeniu przez grzyby siniznowe, wówczas gdy wilgotność materiału utrzymuje się przez dłuższy czas w przedziale wilgotności bezwzględnej 25 – 90 %. Poniżej i powyżej wskazanego zakresu wilgotności sinizna nie rozwija się. Wgłębne przebarwienie drewna obejmuje niekiedy całą strefę drewna bielastego lecz brak jest wyraźnego wpływu grzybów na strukturę materiału. W związku z tym wytrzymałość drewna nie lega zmniejszeniu. Uszkodzenia drewna odnoszą się niemal wyłącznie do sfery estetycznej lecz uciążliwość wady wynika z faktu, że zmiana koloru drewna ma trwały wgłębny charakter.

bsm-p

Czytaj dalej...

Jak się pozbyć sinizny z drewna?

W tym celu należy zastosować odpowiednie środki chemiczne. Najczęściej siniznę z drewna usuwa się substancjami wybielającymi, np. szczawianami, chlorkami wapnia czy związkami sodu. Dzięki nim surowiec odzyskuje naturalną barwę. Po ich zastosowaniu warto użyć także produktów  zobojętniających, takich jak dostępny w naszej ofercie Korasit rozpuszczalny w wodzie. Jeśli sinizna ma odmianę powierzchniową, można usunąć ją poprzez szlifowanie lub struganie.

Czy sinizna drewna jest szkodliwa dla zdrowia?

Obecnie brak jest dowodów naukowych na to, że sinizna drewna może być szkodliwa dla zdrowia ludzi oraz zwierząt. Osoby, które na co dzień pracują przy drewnie, wykazują brak niepokojących dolegliwości, wynikających z obecności grzybów wywołujących tę zmianę. Niemniej jednak zawsze należy jak najszybciej reagować na pojawienie się tego typu wykwitów na drewnie oraz działać prewencyjnie, starając się im zapobiegać

Pokazano 1-1 z 1 pozycji

Jest 1 produkt.